Ankara

Ankara to wyjątkowe miasto, stolica Turcji pełna różnorodnych zabytków i miejsc, w których można wspaniale wypocząć. Jest ona niezwykle ciekawa, dlatego też stanowi cel wielu turystycznych wycieczek. Zamieszkuje ją prawie 4 miliony osób, a ilość atrakcji nie pozwala się tutaj nudzić. Nowoczesne budynki, teatry, muzea i opery to kolejne przyciągające uwagę obiekty, do których warto się udać, by czas urlopowy był naprawdę udany.

Będąc w Ankarze trzeba przede wszystkim zobaczyć świątynię Augusta, bizantyjską cytadelę, ruiny rzymskich łaźni, a także osmański i seldżuckie meczety z XIII-XVII wieku. To jednak dopiero początek atrakcji, które czekają w tym niesamowitym mieście.

Mauzoleum Ataturka - Anitkabir
Mauzoleum Ataturka w Ankarze

Nie można zapomnieć także o Muzeum Starożytnych Cywilizacji, czy Mauzoleum Ataturka będące jednym z najważniejszych symboli Ankary. Zajmuje ono całe wzgórze, które jest pilnie strzeżone przez wojsko i posiada olbrzymią halę z potężnymi kolumnami, za którymi znajduje się ogromny sarkofag z marmuru.

Przy zwiedzaniu stolicy koniecznie należy uwzględnić Muzeum Kultur Anatolisjkich. Ulokowane jest ono w budynku pochodzącym z XV wieku, który niegdyś był krytym bazarem. Można tu poznać kulturę hetycką, czyli ludów, które zamieszkiwały Anatolię w XIX – XVIII wieku p.n.e., a także innych kultur starożytnych osiedlonych w środkowej Turcji.

Niesamowitym miejscem jest również twierdza Ankara Kalesi. Stanowi ona symbol stolicy kraju, bowiem właśnie tutaj osiedlili się pierwsi osadnicy. Wzniesienie to ma wysokość 120 metrów n.p.m. i jest ono widocznie z wielu miejsc w Ankarze. Twierdza był odbudowywana po zniszczeniu jej przez Persów w 630 roku, mury zostały wzmocnione 18 wieżami, z których po dziś dzień przetrwało 15.

Przepiękną panoramę miasta można zaś oglądać ze szczytu Atakule w Cankayi. To smukła wieża, która góruje nad Ankarą posiadająca obrotową restaurację. Wiezie do niej przeszklona winda, która trasę z dołu do góry pokonuje w błyskawicznym tempie. Będąc zaś już na szczycie można rozkoszować się wspaniałymi widokami, na długo pozostającymi w pamięci.