Ciekawostki

Tureckie Vany – jest to nietypowa rasa kotów, do niedawna znana tylko w Turcji. Mają one dwukolorowe oczy a między palcami łap fałdy skórne, tzw. płetwę, która ułatwia im pływanie. Ich nazwa pochodzi od nazwy jeziora tureckiego Van, gdzie pierwotnie koty zamieszkiwały tamte tereny i przystosowały się do życia w wodzie.

Góra Ararat – jest to najwyższa góra Turcji (5165m) a zarazem symbol narodu ormiańskiego, pojawiający się na środku godła Armenii. Nazwa góry pojawia się już w Biblii, to na niej miała spoczywać Arka Noego.

Góra Ararat w Turcji
Góra Ararat

Turcja w UE – Turcja od stara się o wejście do Unii Europejskiej, argumentując to między innymi faktem, że część jej terytorium leży na kontynencie europejskim, jednak jest to tylko 3% powierzchni kraju.

Meczety – w Turcji im więcej wież w meczecie tym lepiej. Jest to symbolem zamożności i ilości wiernych, którzy gromadzą się w danej świątyni.

Patriotyzm – Turcy są gorliwymi patriotami stąd w miastach można dostrzec wiele wywieszonych flag. Mieszkańcy kraju nie mówią źle o swojej ojczyźnie, uważają, że kto mówi źle o swoim kraju ten nie jest godzien  im mieszkać.

Drogi – Turcja ma bardzo dobre, szerokie i bezpłatne autostrady, zdecydowanie swoją jakością bardziej przypominają niemieckie niż polskie. Niestety benzyna w Turcji jest bardzo droga, ceny przekraczają nawet 6zł za litr.

Veni, Vidi, Vici – to właśnie w Turcji Juliusz Cezar wypowiedział swoje legendarne słowa.