Kurorty

Alanya to najpopularniejszy kurort w całej Turcji, aż nie chce się wierzyć, że kiedyś była małą rybacką miejscowością. Turystów przyciąga głównie swoim położeniem między górami a morzem. Plaże są tu szerokie i czyste. Najpopularniejsza z nich to plaża Kleopatry, woda jest tu krystalicznie czysta i błękitna, ponoć sama władczyni kąpała się w tym miejscu. Do miejscowych atrakcji należy Twierdza Bizantyjska położona na skalistym półwyspie oraz stare miasto Kaleici, które zabierze nas w podróż do przeszłości. W Alanya znajdzie się również coś dla fanów sportów i aktywnego wypoczynku. Można również wybrać się na rejs statkiem i zwiedzić, którąś z licznych jaskiń i grot skalnych. Hotele w Alanya są różnych standardów, od tych zwykłych po luksusowe. Każdy na pewno znajdzie coś odpowiadającego jego gustom i portfelowi.

Antalya – również bardzo popularny kurort. Historia miasteczka sięga już 150 r. p.n.e. Legenda głosi, że król Pergamonu, Attalosa II chciał znaleźć idealne miejsce na ziemi do osiedlenia się i wybrał właśnie ten region. Ponieważ miasto przez lata było pod władaniem różnych kultur (min. Rzymian, Turków, Wenecjan) obecnie jest bogate w zapierające dech w piersiach zabytki. Dla wszystkich, którzy lubią kontakt z przyrodą idealnym miejscem będą 40m wodospady Duden.

Plaża w tureckim kurorcie
Plaża w tureckim kurorcie

Bodrum – ten kurort słynie z licznych knajp, pubów i lokali przyciągających fanów nocnego życia oraz z luksusowego portu jachtowego. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla osób lubiących ciszę i spokój. Dyskoteki w centrum to znane na całym świecie lokale. Co innego poza sezonem (wiosna i jesień), wtedy jest znacznie ciszej i spokojniej. Jednak Bodrum to nie tylko same dyskoteki. Do głównych atrakcji miasteczka należą: starówka, twierdza czy mauzoleum. Bodrum należy do najbardziej rozrywkowego kurortu w Turcji.

Kemer przede wszystkim zachwyca widokami. Można tu bez końca przyglądać się górskim szczytom i niezapomnianym krajobrazom. Na turystów czekają tutaj również rajskie plaże. Najbardziej znana to Moonlight, która jest w kształcie półksiężyca i co ciekawe znajduje się nieopodal Księżycowego Parku. Miejscowość ta czaruje także promenadą, obfitującą w restauracje i eleganckie hotele oraz parkami pełnymi zieleni.  Dodatkowymi atrakcjami jest Marina, muzeum i restauracja w jednym, czyli Yoruk Parki oraz Meczet. Jednocześnie to nie koniec perełek czekających tutaj tylko na odkrycie.

Belek to także niezwykle ciekawy turecki kurort. To małe miasteczko charakteryzujące się dużymi plażami, wspaniałą pogodą oraz mnóstwem knajpek, restauracji i hoteli. Jest raczej luksusowym miejscem z pięciogwiazdkowymi atrakcjami. Starożytna kultura łączy się tu z nowoczesnością. Bez problemu można tu zobaczyć też spacerującego żółwia.

Marmaris natomiast nie bez powodu nazywane bywa „perłą regionu”. Cudowne lasy otaczają wybrzeże, a stare zabytki z czasów greckich tworzą niezwykłą atmosferę. Można tu zobaczyć promenadę wśród palm, mnóstwo restauracji, barów i kafejek, a krystalicznie czysta woda i idealna wręcz pogoda sprzyjają uprawianiu sportów wodnych.